تبلیغات
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان - وقتی كودكان با هوش نمره های كم می گیرند
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دانش آموخته دانشگاه تهران - مربی و مشاوردر حوزه کودکان دارای اختلالات یادگیری و رفتاری

مدیر وبلاگ :سعدی عبدالملکی


 امروزه در جامعه ما والدین نقش ویژه ای در آموزش فرزندان خود به عهده گرفته اند، این امر از یك سو به احساس مسئولیت و نگرانی آنها نسبت به آینده فرزندانشان مربوط می شود و از سوی دیگر ناشی از سهمی است كه نظام آموزش كشور و مدارس به عهده آنها گذاشته اند. یكی از موارد رایج در آموزش و پرورش كشور كسب نمرات كم یا متوسط توسط دانش آموزان است. این نمرات لزوماً به معنای كم هوشی دانش آموزان نیست بلكه در موارد زیادی كودكان باهوش نیز با كسب نمرات كم یا متوسط خانواده خود را دچار تعارض و ناراحتی می كنند.خانم دكتر «سیلویا ریم» به عنوان متخصص برجسته كه از تجربیات وسیعی در زمینه چگونگی رفتار با كودكان باهوش و تیزهوش برخوردار است، در كتابی راهكارهای حل این معضل اساسی یعنی مقابله با عدم توفیق كودكان باهوش را ارائه كرده است. در این كتاب كه با عنوان «وقتی كه فرزندان باهوش نمره های كم می گیرند» با ترجمه ناهید آزادمنش توسط انتشارات صابرین به دست چاپ سپرده شده است، تأكید اصلی نویسنده بر «سندرم كم آموزی» است. «سندرم» در علم پزشكی به مجموعه ای از مشخصه ها و علل مختلف گفته می شود كه در ایجاد و بروز یك اختلال نقش دارند و نمی توان به وضوح مشخص كرد كه كدام یك از این مشخصه ها به صورت خاص و یا به صورت تركیبی از آنها عامل ایجاد این اختلال هستند.
دكتر سیلویاریم در كتاب خود تأكید كرده است كه كم آموزی در كودكان باهوش و تیزهوش علل بسیار زیاد و ناشناخته ای دارد كه خود تنها به برخی از آنها پرداخته است. دكتر سیلویا ریم كتاب خود را برای دو گروه مشخص از مخاطبین یعنی معلمان و والدین به رشته تحریر درآورده و به تفصیل راهنمایی هایی برای هر دو گروه ارائه داده است. سندرم كم آموزشی مشكلی همه گیر است، این مشكل در هر خانه و كلاس وجود دارد و تنها با كمك والدین و معلمان حل می شود. عدم موفقیت ،مشكلی است كه زندگی خانواده ها را آشفته می كند، بازدهی كلاس را به حداقل می رساند و انگیزه و احساس كنترل فردی را از كودك می گیرد. فعالیت های هر سال تحصیلی جدید، با سؤال ها، موفقیت ها، ناامیدی ها و مشاركت معلمان در راهنمایی دانش آموزان، آغاز می شود. معلمان می خواهند تمام دانش آموزان، خوب كار كنند و درس بخوانند.
آنها می دانند كه بچه های زیادی نیز هستند كه اشتیاق چندانی برای درس خواندن ندارند. آنها نمی دانند كه این بچه های درس نخوان را چگونه به طرف موفقیت سوق دهند. در كتاب سیلویا ریم مدل سه وجهی برای كاهش و معكوس كردن روند كم آموزی دانش آموزان ارائه شده است. این مدل بر اساس مشكلات واقعی زندگی در خانه و مدرسه شكل گرفته است. اگر بعضی از طرح های مطرح شده حس نگرانی یا گناه را در شما ایجاد می كند، به خاطر بسپارید كه حتی بهترین والدین جهان نیز ممكن است اشتباه كنند. همانطوری كه مشغول بررسی روش هایی برای حل مشكلاتتان با بچه ها هستید، به كارهای خوب و درستی كه تاكنون انجام داده اید فكر كنید.

كم آموزی تحصیلی چیست؟
به راستی چرا میلیونها كودكی كه هیچ گونه ناتوانی جدی در یادگیری ندارند یا كودكان متوسط، بالای متوسط و یا حتی تیزهوشانی كه مهارت های هوشی ویژه ای دارند، با بچه هایی كه امر تحصیل ،در خانه آنها فضایی متفاوت و بسیار مهم دارد، نتوانسته اند به اندازه ظرفیت های خود عمل كرده و خود را نشان دهند؟
ظرفیت های واقعی این بچه ها گاهی برای معلمان و والدینشان بسیار روشن است، آنها ممكن است خیلی خلاق یا از هوش كلامی، ریاضی و یا استعداد بالای دیگری برخوردار باشند. ولی با وجود این نمی توانند در مدرسه به خوبی ایفای نقش كنند، بچه های باهوش كم آموز را همه جا می توان دید. آنها منابع آموزشی و تلاش های صبورانه بهترین معلمان را هدر می دهند و به طرزی استادانه، خانواده خود را با بحران روبه رو می سازند.آنها كم كم اعتماد به نفس و حس كنترل فردی خویش را از دست می دهند و والدین در هر جایی می توانند نشانه های كم آموزشی را تشخیص دهند.
دكتر سیلویا ریم پس از تشریح مفصل ویژگیهای متفاوت و مختلف كودكان باهوش ولی كم آموز به والدین توصیه می كنند:
اول سعی كنید نوع كم آموزی را در كودكتان تشخیص دهید، سپس به اطراف و الگوهای مدرسه و خانه توجه كنید. ممكن است كم آموزی او در یكی از این دو مكان و یا هر دوی آنها شكل گرفته باشد. معمولاً شناسایی نوع عدم موفقیت كودك و الگوی خانه یا مدرسه او بسیار راحت تر از تغییر دادن آن است. پس صبور و با پشتكار باشید! كودكان كم آموز چگونه اند؟ كودكان كم آموز چند دسته اند. آنها گرچه واقعاً منحصر به فرد هستند، اما معمولاً در گروه مشخصی قرار می گیرند. كمال گرا، منفعل، مریض، دست و پاچلفتی و هالو، دربه در و بی جا و مكان، شوخ طبع، اجتماعی، هنرمند، دانشمند، فریبكار، خلاق، سركش، بیش فعال، قلدر و گردن كلفت، از ویژگی های دانش آموزان كم آموز است كه دكتر ریم توضیحات كاملی راجع به هر یك از آنها ارائه كرده است.
خطرات اولیه روانشناسان و مربیان تربیتی، درباره اصل ذاتی بودن و پرورش دادن هوش، میزان دخالت توارث و محیط در توان شناختی و ذهنِ، بحث های پایان ناپذیری دارند، در ادبیات علوم تربیتی و روانشناسی چیزی وجود ندارد كه حاكی از ارثی بودن كم آموزی باشد. عادت به كم آموزی، ناخواسته بودن كودك، توجه بیش از حد، مشكلات زودهنگام نظیر بیماری كودك، ترتیب خاص قرار گیری برادران و خواهران در خانواده، اثر خویشاوندان و اطرافیان در تربیت فرزند، آسیب شناسی كودك تیزهوش، وابستگی یا سلطه جویی از خطرات اولیه بروز كم آموزی در كودكان تیزهوش است. برای مقابله با این خطرات والدین به عنوان الگوهایی موثر نقش اصلی را دارند. پدران و مادرانی كه احساس خوبی نسبت به توانمندیهای خویش دارند الگوهای مثبتی برای كودكان خود هستند. اولین وظیفه شما این است كه به اوقات و روش هایی كه بچه ها از طریق آنها بیشتر شما را می بینند و از نزدیك شاهد رفتارهای شما هستند، بیشتر توجه كنید.
با كودكانتان درباره نقاط مثبت مشترك بین خود و آنها صحبت كنید تا امكان همانندسازی درست را افزایش دهید، بیشتر از مسائلی سخن بگویید كه الگوی مثبت را در آنها ایجاد كند. بعدها وقتی كه همانند افرادی موفق، هویت شخصی خود را تثبیت كردید می توانید جزئیات مشكل آفرین زندگی خود را نیز بازگو كنید. با انجام این كار ممكن است این احساس به شما دست دهد كه نقش بازی می كنید ولی كوچولوهایی كه بر آنها اثر می گذارید، فقط شما را وقتی كه در پایگاه اصلی خود(خانه) هستید از نزدیك تماشا می كنند: كمتر سخنرانی كنید و تنها بخشی از نقاط مثبت را با آنها در میان بگذارید. كودكان باید منظم باشند. آنها به ساختار و عاداتی روزمره نیاز دارند تا بتوانند محدودیت های خود را درك كرده و حدود بین آنها را كشف كنند.
به نظر می رسد داشتن انعطاف، همراه با نظم بهتر از هر چیزی است. رابطه تربیت والدین و موفقیت كودكان داشتن الگو، مسئله ای بسیار حساس در تربیت موفقیت آمیز است، نه تنها والدین باید خودشان افرادی موفق باشند، بلكه باید در كودكانشان نیز با دیدی مثبت و واقع گرا در زمینه موفقیت، همراهی و مشاركت كنند. والدین باید از همسران خویش «تصویری موفق» بسازند، هردوی آنها باید به گرفتاری های مشترك زندگی توجه كنند، نباید مرتباً از عدم حضور همسرشان در خانه به دلیل گرفتاری های شغلیش شكایت كنند، حتی اگر نگران این مسئله هستند كه كودكانشان از تربیتی كه شریك زندگیشان نیز باید در آن مشاركت داشته باشد محروم شده اند.
اگر مادران بیرون از خانه كار نمی كنند، پدران باید درباره اهمیت كار همسران خویش در خانه، حساس و مثبت باشند، مشكل عادی مردان این است كه از ارزش مشاركت های همسر خویش در خانه می كاهند. خطری كه حرف های این نوع پدرها در خانواده دارد عبارتند از: بی ارزش كردن و فاقد قدرت جلوه دادن مادر. در دید بچه ها، این مادر است كه دائماً عهده دار مسئولیت های اولیه زندگی است، از آنجا كه پدر، قدرت مادر را از بین برده، او نیز برای راهنمایی بچه ها در درس و منضبط كردن آنها باید بی قدرت بودن خودرا بپذیرد. اگرچه پدر هرگز مستقیماً به فرزندانش نگفته است كه از مادرشان اطاعت نكنند و حتی ممكن است درباره اطاعت كردن از مادرشان هم تا حدی قاطع باشد ولی مسلماً عدم اطاعت و بی احترامی كودكان نسبت به مادر را بدون توجه به اهمیت رابطه با همسرش شكل داده و ایجاد كرده است.
او نه تنها همسرش را بی ارزش كرده بلكه تمام كارهای او را بی اهمیت جلوه داده است. در واقع او مراقبت دلسوزانه توأم با محبت مادر از كودكان را بی ارزش كرده و از بین برده است. نگاه فرزندان به مادرشان، دست كم تا حدودی بر اساس تعاریف پدر و ارزشی است كه او برای فضائل مادر قائل می شود. پسران، مادر سخت كوش خود را بی ارزش پنداشته و او را منكوب می كنند، اما خود به افرادی ناموفق تبدیل می شوند. نكته قابل توجه دیگر برای والدین این است كه بدانند هر نوع كم دقتی بیش از اندازه كودكان ناشی از محیط های خانوادگی بوده كه در آنها حداقل یكی از والدین دائماً امر و نهی می كرده و فرمان بله و نه یا بكن و نكن به كودك می داده است. شاید رفتار مشكل دار كودك پرانرژی، باعث می شود كه والدین به او امر و نهی كنند، ولی در واقع همین امر و نهی هاست كه تمركز و توجه كودك را گرفته و در نتیجه او عادت می كند برای جلب توجه و محبت والدین خود، دائماً دست به كارهایی بزند كه از نظر آنها مطلوب است.
این نوع بچه ها تقریباً به طور اتفاقی متوجه می شوند كه رفتارهای مشكل آفرینشان محبتی را كه در پی آن بوده اند، برای آنها فراهم می كنند. آنها هیچ مانعی مشخص برای قابل پذیرش نبودن نمی یابند. برای آنها نتایج خوب یا بد یكی شده و این نتایج به آنها اجازه می دهد كه به طور آنی و بدون تفكر و با هدف جلب هر نوع توجه والدینشان، تلاش كنند. بدرفتاری و فریبكاری در بچه هایی كه محصول امر و نهی و «بله» و «نه»های والدینشان هستند تا حدی فزونی می گیرد كه برای خود و دیگران مشكلاتی ایجاد می كنند. این بچه ها در انجام رفتارهای توأم با بی مسئولیتی، افرادی متخصص، كاردان و موفقند و توجهی به نتایج منفی رفتارهای خود نمی كنند، مسئولیت های مالی و شغلی بزرگسالان، در نگاه اول نمی بایستی به سندرم كم آموزی كودكان ربطی داشته باشد، ولی نقش مهمی را در دادن پیام های مربوط به پذیرش مسئولیت در مدرسه دارد.
مدرسه، نظام و سازماندهی خاص دارد و اگر بچه ها به الگوی والدین خود بنگرند و طفره رفتن آنها را از كار و مسئولیتشان ببینند، سعی می كند نظام قانونمند مدرسه خود را در هم بشكنند. دكتر سیلویا ریم در بخش پایانی كتاب خود نحوه استفاده از مدل سه وجهی برای معكوس كردن سندرم كم آموزی بچه های تیزهوش را تشریح كرده است. این مدل برای كودكان سلطه طلب ناسازگار، كودكان سلطه طلب سازگار و كودكان وابسته سازگار و ناسازگار است.
مدلی سه وجهی، شامل شش مرحله است كه از پنج مرحله اول آن می توان برای تمام بچه های ناموفق استفاده كرد، در مرحله ششم كودكان ناموفق را به سه دسته تقسیم می كنند. شما برای موفق شدن در اجرای این مدل،باید صبر و پشتكار داشته باشید. متوسط زمان معكوس كردن روند عدم موفقیت كودكان ناموفق، شش ماه بود. طول این مدت، به میزان حاد بودن مشكل، سن كودك و مهم تر از همه ثبات و پشتكار والدین و معلمان بستگی دارد. در مورد بچه های بسیار كوچك، این كار فقط چند ماه طول می كشد، اما دانش آموزان دبیرستانی حداقل به یك سال تحصیلی كامل نیاز دارند. انجام این فرآیند و برنامه در بچه های بزرگتر اغلب به خاطر فشار همسالان، كاری بسیار مشكل است.

نوع مطلب : مشاوره و روانشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 1390/02/18
دوشنبه 1398/05/7 01:03 ق.ظ

Lovely write ups. Many thanks.
canada medications buy cialis from canada online pharmacies tech school canada vagra prescriptions from canada without online pharmacy online pharmacy canada medication list legitimate canadian mail order pharmacies canadian medications list
دوشنبه 1398/04/10 11:40 ب.ظ
myqpcromzrgk best place to buy viagra [url=http://northwestpharmacyph.com/]low price cialis[/url] viagra pills for sale <a href="http://northwestpharmacyph.com/">no prescription cialis canada</a>
cialis for daily use
دوشنبه 1398/04/3 10:14 ب.ظ
txbgbjtfraux viagra alternative [url=http://healthviagracialisincanada.com/]canadian pharmacy generic cialis[/url] cialis 5mg best price <a href="http://canadaviagravscialis.com/">cheap pharmaceutical cialis</a>
دوشنبه 1398/04/3 05:24 ق.ظ

Whoa lots of useful advice!
cialis 20mg preis cf cialis for bph cialis super kamagra cialis 5 mg schweiz cialis preise schweiz cialis 5 mg tadalafil tablets prices for cialis 50mg sialis cialis generic tadalafil buy
شنبه 1398/04/1 10:47 ب.ظ

Kudos. Great stuff!
only now cialis 20 mg overnight cialis tadalafil viagra or cialis wow cialis 20 the best choice cialis woman cialis cuantos mg hay cialis farmacias guadalajara buy cheap cialis in uk cialis purchasing miglior cialis generico
شنبه 1398/04/1 06:00 ق.ظ

Very good forum posts, Thanks!
brand cialis nl generic cialis soft gels tadalafil 10 mg wow cialis tadalafil 100mg enter site very cheap cialis what is cialis side effects of cialis buying brand cialis online sialis cialis 200 dollar savings card
جمعه 1398/03/31 02:09 ب.ظ

Many thanks. I appreciate it!
cialis tadalafil cialis pills in singapore link for you cialis price cialis farmacias guadalajara cialis 100 mg 30 tablet cialis generic tadalafil buy click here cialis daily uk cialis 50 mg soft tab click here cialis daily uk achat cialis en itali
پنجشنبه 1398/03/30 02:41 ق.ظ

You made your stand pretty well!.
cialis soft tabs for sale only here cialis pills cialis savings card we use it cialis online store non 5 mg cialis generici cialis 5 mg buy side effects of cialis acquisto online cialis cialis name brand cheap tadalafil 20 mg
چهارشنبه 1398/03/29 10:25 ق.ظ

Many thanks! Awesome stuff.
buy original cialis cialis professional from usa usa cialis online generic low dose cialis generic cialis 20mg tablets price cialis wal mart pharmacy cialis side effects buy cialis online canadian discount cialis cialis tadalafil online
سه شنبه 1398/03/28 06:03 ب.ظ

With thanks! A lot of write ups!

cialis from canada overnight cialis tadalafil purchase once a day cialis precios cialis peru walgreens price for cialis link for you cialis price viagra or cialis generic low dose cialis cialis online cialis kamagra levitra
دوشنبه 1398/03/27 05:35 ق.ظ

Appreciate it, Loads of data!

buying cialis overnight cialis daily new zealand cialis 10 doctissimo cialis coupons cialis in sconto preis cialis 20mg schweiz cialis professional yohimbe when can i take another cialis cialis dosage amounts wow look it cialis mexico
یکشنبه 1398/03/26 04:13 ب.ظ

Many thanks, I like this.
cialis 20 mg effectiveness purchase once a day cialis miglior cialis generico generic cialis review uk cialis manufacturer coupon cialis rezeptfrei how to purchase cialis on line cialis efficacit cialis reviews callus
یکشنبه 1398/03/26 01:42 ق.ظ

Amazing plenty of superb material!
cialis 20 mg cost tadalafil 10 mg cialis kaufen precios de cialis generico acheter cialis meilleur pri cialis prezzo in linea basso prices on cialis 10 mg cialis patentablauf in deutschland where cheapest cialis cialis generique
شنبه 1398/03/25 11:41 ق.ظ

Thanks! Great information!
cialis taglich cialis with 2 days delivery cialis generico online sialis enter site natural cialis viagra vs cialis vs levitra we use it cialis online store cialis pills price each where to buy cialis in ontario enter site very cheap cialis
پنجشنبه 1398/03/23 05:01 ب.ظ

With thanks! Loads of content!

buying cialis in colombia achat cialis en suisse cialis online deutschland cialis generique trusted tabled cialis softabs chinese cialis 50 mg interactions for cialis cipla cialis online achat cialis en itali only best offers 100mg cialis
چهارشنبه 1398/03/22 11:59 ق.ظ
nokzyncjisgh viagra generic <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra for sale</a> where can i buy viagra <a href="http://northwestpharmacyc.com/">buy viagra in canada</a>
cialis canadian/
دوشنبه 1398/03/20 04:47 ق.ظ

Terrific stuff. Kudos.
cialis mit grapefruitsaft we like it cialis price we choice cialis pfizer india cialis dosage amounts cialis therapie the best choice cialis woman cialis per paypa cialis 5mg prix import cialis only best offers cialis use
شنبه 1398/03/18 10:42 ب.ظ

Seriously plenty of superb tips.
cialis dosage brand cialis nl low dose cialis blood pressure cialis online cialis 20 mg effectiveness cialis billig buy cheap cialis in uk generic cialis soft gels cialis arginine interactio cialis daily
چهارشنبه 1398/01/21 11:27 ق.ظ

Nicely put, Regards!
northwest pharmacies canada rx north west pharmacy canada canadian rx canadianpharmacyusa24h canadian pharmacy world buy viagra usa drugstore online shopping reviews canada medication prices trust pharmacy canada reviews
پنجشنبه 1398/01/15 09:43 ب.ظ
عالی
پنجشنبه 1397/09/15 03:52 ق.ظ

Cheers! Plenty of forum posts!

cialis tablets ou trouver cialis sur le net cialis kaufen bankberweisung 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis cuantos mg hay online cialis tesco price cialis cialis side effects cialis uk next day cialis generic tadalafil buy
چهارشنبه 1397/09/14 10:28 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
buy name brand cialis on line ou trouver cialis sur le net cialis for sale in europa cialis online nederland cialis patent expiration prescription doctor cialis achat cialis en itali cialis online deutschland buy cialis uk no prescription cialis prezzo in linea basso
سه شنبه 1397/09/13 11:00 ب.ظ

Wow quite a lot of wonderful advice.
free generic cialis where do you buy cialis cialis kaufen bankberweisung cialis online cialis for sale cost of cialis cvs click now cialis from canada we use it 50 mg cialis dose cialis ahumada order generic cialis online
سه شنبه 1397/09/13 12:05 ب.ظ

You said that adequately.
cialis dosage recommendations side effects of cialis click here cialis daily uk the best site cialis tablets we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly wow look it cialis mexico price cialis per pill buy cheap cialis in uk cialis tadalafil
یکشنبه 1397/09/11 10:56 ق.ظ

With thanks, I enjoy it.
how to purchase cialis on line buy cialis uk no prescription best generic drugs cialis cialis online napol cialis uk next day viagra or cialis deutschland cialis online cialis generique cialis pills boards cialis 20mg preis cf
شنبه 1397/09/10 10:53 ق.ظ

Thank you. An abundance of knowledge.

cialis 5 mg para diabeticos cialis super acti trusted tabled cialis softabs where to buy cialis in ontario only now cialis for sale in us cialis great britain only best offers cialis use acquistare cialis internet pastillas cialis y alcoho comprar cialis 10 espa241a
جمعه 1397/09/9 11:35 ب.ظ

Regards! Numerous content!

prix cialis once a da cialis with 2 days delivery prices on cialis 10 mg deutschland cialis online achat cialis en itali cialis price in bangalore cialis dose 30mg cialis 50 mg soft tab cialis canada on line fast cialis online
پنجشنبه 1397/09/8 01:10 ب.ظ

Many thanks, Quite a lot of info!

tadalafil tablets cialis per paypa cialis vs viagra cialis billig cipla cialis online cialis online holland cialis professional yohimbe what is cialis non 5 mg cialis generici cialis side effects dangers
چهارشنبه 1397/09/7 12:28 ب.ظ

Appreciate it, Ample stuff.

cialis prezzo al pubblico buy generic cialis sublingual cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis billig where do you buy cialis order cialis from india cialis qualitat enter site very cheap cialis can i take cialis and ecstasy
چهارشنبه 1397/09/7 12:22 ق.ظ

Seriously tons of beneficial facts!
purchasing cialis on the internet cialis 5mg prix cialis authentique suisse cialis daily cialis 10mg prix pharmaci cialis tadalafil rx cialis para comprar cialis sans ordonnance cialis therapie cialis generique 5 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی