تبلیغات
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان - وقتی كودكان با هوش نمره های كم می گیرند
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دانش آموخته دانشگاه تهران - مربی و مشاوردر حوزه کودکان دارای اختلالات یادگیری و رفتاری

مدیر وبلاگ :سعدی عبدالملکی


 امروزه در جامعه ما والدین نقش ویژه ای در آموزش فرزندان خود به عهده گرفته اند، این امر از یك سو به احساس مسئولیت و نگرانی آنها نسبت به آینده فرزندانشان مربوط می شود و از سوی دیگر ناشی از سهمی است كه نظام آموزش كشور و مدارس به عهده آنها گذاشته اند. یكی از موارد رایج در آموزش و پرورش كشور كسب نمرات كم یا متوسط توسط دانش آموزان است. این نمرات لزوماً به معنای كم هوشی دانش آموزان نیست بلكه در موارد زیادی كودكان باهوش نیز با كسب نمرات كم یا متوسط خانواده خود را دچار تعارض و ناراحتی می كنند.خانم دكتر «سیلویا ریم» به عنوان متخصص برجسته كه از تجربیات وسیعی در زمینه چگونگی رفتار با كودكان باهوش و تیزهوش برخوردار است، در كتابی راهكارهای حل این معضل اساسی یعنی مقابله با عدم توفیق كودكان باهوش را ارائه كرده است. در این كتاب كه با عنوان «وقتی كه فرزندان باهوش نمره های كم می گیرند» با ترجمه ناهید آزادمنش توسط انتشارات صابرین به دست چاپ سپرده شده است، تأكید اصلی نویسنده بر «سندرم كم آموزی» است. «سندرم» در علم پزشكی به مجموعه ای از مشخصه ها و علل مختلف گفته می شود كه در ایجاد و بروز یك اختلال نقش دارند و نمی توان به وضوح مشخص كرد كه كدام یك از این مشخصه ها به صورت خاص و یا به صورت تركیبی از آنها عامل ایجاد این اختلال هستند.
دكتر سیلویاریم در كتاب خود تأكید كرده است كه كم آموزی در كودكان باهوش و تیزهوش علل بسیار زیاد و ناشناخته ای دارد كه خود تنها به برخی از آنها پرداخته است. دكتر سیلویا ریم كتاب خود را برای دو گروه مشخص از مخاطبین یعنی معلمان و والدین به رشته تحریر درآورده و به تفصیل راهنمایی هایی برای هر دو گروه ارائه داده است. سندرم كم آموزشی مشكلی همه گیر است، این مشكل در هر خانه و كلاس وجود دارد و تنها با كمك والدین و معلمان حل می شود. عدم موفقیت ،مشكلی است كه زندگی خانواده ها را آشفته می كند، بازدهی كلاس را به حداقل می رساند و انگیزه و احساس كنترل فردی را از كودك می گیرد. فعالیت های هر سال تحصیلی جدید، با سؤال ها، موفقیت ها، ناامیدی ها و مشاركت معلمان در راهنمایی دانش آموزان، آغاز می شود. معلمان می خواهند تمام دانش آموزان، خوب كار كنند و درس بخوانند.
آنها می دانند كه بچه های زیادی نیز هستند كه اشتیاق چندانی برای درس خواندن ندارند. آنها نمی دانند كه این بچه های درس نخوان را چگونه به طرف موفقیت سوق دهند. در كتاب سیلویا ریم مدل سه وجهی برای كاهش و معكوس كردن روند كم آموزی دانش آموزان ارائه شده است. این مدل بر اساس مشكلات واقعی زندگی در خانه و مدرسه شكل گرفته است. اگر بعضی از طرح های مطرح شده حس نگرانی یا گناه را در شما ایجاد می كند، به خاطر بسپارید كه حتی بهترین والدین جهان نیز ممكن است اشتباه كنند. همانطوری كه مشغول بررسی روش هایی برای حل مشكلاتتان با بچه ها هستید، به كارهای خوب و درستی كه تاكنون انجام داده اید فكر كنید.

كم آموزی تحصیلی چیست؟
به راستی چرا میلیونها كودكی كه هیچ گونه ناتوانی جدی در یادگیری ندارند یا كودكان متوسط، بالای متوسط و یا حتی تیزهوشانی كه مهارت های هوشی ویژه ای دارند، با بچه هایی كه امر تحصیل ،در خانه آنها فضایی متفاوت و بسیار مهم دارد، نتوانسته اند به اندازه ظرفیت های خود عمل كرده و خود را نشان دهند؟
ظرفیت های واقعی این بچه ها گاهی برای معلمان و والدینشان بسیار روشن است، آنها ممكن است خیلی خلاق یا از هوش كلامی، ریاضی و یا استعداد بالای دیگری برخوردار باشند. ولی با وجود این نمی توانند در مدرسه به خوبی ایفای نقش كنند، بچه های باهوش كم آموز را همه جا می توان دید. آنها منابع آموزشی و تلاش های صبورانه بهترین معلمان را هدر می دهند و به طرزی استادانه، خانواده خود را با بحران روبه رو می سازند.آنها كم كم اعتماد به نفس و حس كنترل فردی خویش را از دست می دهند و والدین در هر جایی می توانند نشانه های كم آموزشی را تشخیص دهند.
دكتر سیلویا ریم پس از تشریح مفصل ویژگیهای متفاوت و مختلف كودكان باهوش ولی كم آموز به والدین توصیه می كنند:
اول سعی كنید نوع كم آموزی را در كودكتان تشخیص دهید، سپس به اطراف و الگوهای مدرسه و خانه توجه كنید. ممكن است كم آموزی او در یكی از این دو مكان و یا هر دوی آنها شكل گرفته باشد. معمولاً شناسایی نوع عدم موفقیت كودك و الگوی خانه یا مدرسه او بسیار راحت تر از تغییر دادن آن است. پس صبور و با پشتكار باشید! كودكان كم آموز چگونه اند؟ كودكان كم آموز چند دسته اند. آنها گرچه واقعاً منحصر به فرد هستند، اما معمولاً در گروه مشخصی قرار می گیرند. كمال گرا، منفعل، مریض، دست و پاچلفتی و هالو، دربه در و بی جا و مكان، شوخ طبع، اجتماعی، هنرمند، دانشمند، فریبكار، خلاق، سركش، بیش فعال، قلدر و گردن كلفت، از ویژگی های دانش آموزان كم آموز است كه دكتر ریم توضیحات كاملی راجع به هر یك از آنها ارائه كرده است.
خطرات اولیه روانشناسان و مربیان تربیتی، درباره اصل ذاتی بودن و پرورش دادن هوش، میزان دخالت توارث و محیط در توان شناختی و ذهنِ، بحث های پایان ناپذیری دارند، در ادبیات علوم تربیتی و روانشناسی چیزی وجود ندارد كه حاكی از ارثی بودن كم آموزی باشد. عادت به كم آموزی، ناخواسته بودن كودك، توجه بیش از حد، مشكلات زودهنگام نظیر بیماری كودك، ترتیب خاص قرار گیری برادران و خواهران در خانواده، اثر خویشاوندان و اطرافیان در تربیت فرزند، آسیب شناسی كودك تیزهوش، وابستگی یا سلطه جویی از خطرات اولیه بروز كم آموزی در كودكان تیزهوش است. برای مقابله با این خطرات والدین به عنوان الگوهایی موثر نقش اصلی را دارند. پدران و مادرانی كه احساس خوبی نسبت به توانمندیهای خویش دارند الگوهای مثبتی برای كودكان خود هستند. اولین وظیفه شما این است كه به اوقات و روش هایی كه بچه ها از طریق آنها بیشتر شما را می بینند و از نزدیك شاهد رفتارهای شما هستند، بیشتر توجه كنید.
با كودكانتان درباره نقاط مثبت مشترك بین خود و آنها صحبت كنید تا امكان همانندسازی درست را افزایش دهید، بیشتر از مسائلی سخن بگویید كه الگوی مثبت را در آنها ایجاد كند. بعدها وقتی كه همانند افرادی موفق، هویت شخصی خود را تثبیت كردید می توانید جزئیات مشكل آفرین زندگی خود را نیز بازگو كنید. با انجام این كار ممكن است این احساس به شما دست دهد كه نقش بازی می كنید ولی كوچولوهایی كه بر آنها اثر می گذارید، فقط شما را وقتی كه در پایگاه اصلی خود(خانه) هستید از نزدیك تماشا می كنند: كمتر سخنرانی كنید و تنها بخشی از نقاط مثبت را با آنها در میان بگذارید. كودكان باید منظم باشند. آنها به ساختار و عاداتی روزمره نیاز دارند تا بتوانند محدودیت های خود را درك كرده و حدود بین آنها را كشف كنند.
به نظر می رسد داشتن انعطاف، همراه با نظم بهتر از هر چیزی است. رابطه تربیت والدین و موفقیت كودكان داشتن الگو، مسئله ای بسیار حساس در تربیت موفقیت آمیز است، نه تنها والدین باید خودشان افرادی موفق باشند، بلكه باید در كودكانشان نیز با دیدی مثبت و واقع گرا در زمینه موفقیت، همراهی و مشاركت كنند. والدین باید از همسران خویش «تصویری موفق» بسازند، هردوی آنها باید به گرفتاری های مشترك زندگی توجه كنند، نباید مرتباً از عدم حضور همسرشان در خانه به دلیل گرفتاری های شغلیش شكایت كنند، حتی اگر نگران این مسئله هستند كه كودكانشان از تربیتی كه شریك زندگیشان نیز باید در آن مشاركت داشته باشد محروم شده اند.
اگر مادران بیرون از خانه كار نمی كنند، پدران باید درباره اهمیت كار همسران خویش در خانه، حساس و مثبت باشند، مشكل عادی مردان این است كه از ارزش مشاركت های همسر خویش در خانه می كاهند. خطری كه حرف های این نوع پدرها در خانواده دارد عبارتند از: بی ارزش كردن و فاقد قدرت جلوه دادن مادر. در دید بچه ها، این مادر است كه دائماً عهده دار مسئولیت های اولیه زندگی است، از آنجا كه پدر، قدرت مادر را از بین برده، او نیز برای راهنمایی بچه ها در درس و منضبط كردن آنها باید بی قدرت بودن خودرا بپذیرد. اگرچه پدر هرگز مستقیماً به فرزندانش نگفته است كه از مادرشان اطاعت نكنند و حتی ممكن است درباره اطاعت كردن از مادرشان هم تا حدی قاطع باشد ولی مسلماً عدم اطاعت و بی احترامی كودكان نسبت به مادر را بدون توجه به اهمیت رابطه با همسرش شكل داده و ایجاد كرده است.
او نه تنها همسرش را بی ارزش كرده بلكه تمام كارهای او را بی اهمیت جلوه داده است. در واقع او مراقبت دلسوزانه توأم با محبت مادر از كودكان را بی ارزش كرده و از بین برده است. نگاه فرزندان به مادرشان، دست كم تا حدودی بر اساس تعاریف پدر و ارزشی است كه او برای فضائل مادر قائل می شود. پسران، مادر سخت كوش خود را بی ارزش پنداشته و او را منكوب می كنند، اما خود به افرادی ناموفق تبدیل می شوند. نكته قابل توجه دیگر برای والدین این است كه بدانند هر نوع كم دقتی بیش از اندازه كودكان ناشی از محیط های خانوادگی بوده كه در آنها حداقل یكی از والدین دائماً امر و نهی می كرده و فرمان بله و نه یا بكن و نكن به كودك می داده است. شاید رفتار مشكل دار كودك پرانرژی، باعث می شود كه والدین به او امر و نهی كنند، ولی در واقع همین امر و نهی هاست كه تمركز و توجه كودك را گرفته و در نتیجه او عادت می كند برای جلب توجه و محبت والدین خود، دائماً دست به كارهایی بزند كه از نظر آنها مطلوب است.
این نوع بچه ها تقریباً به طور اتفاقی متوجه می شوند كه رفتارهای مشكل آفرینشان محبتی را كه در پی آن بوده اند، برای آنها فراهم می كنند. آنها هیچ مانعی مشخص برای قابل پذیرش نبودن نمی یابند. برای آنها نتایج خوب یا بد یكی شده و این نتایج به آنها اجازه می دهد كه به طور آنی و بدون تفكر و با هدف جلب هر نوع توجه والدینشان، تلاش كنند. بدرفتاری و فریبكاری در بچه هایی كه محصول امر و نهی و «بله» و «نه»های والدینشان هستند تا حدی فزونی می گیرد كه برای خود و دیگران مشكلاتی ایجاد می كنند. این بچه ها در انجام رفتارهای توأم با بی مسئولیتی، افرادی متخصص، كاردان و موفقند و توجهی به نتایج منفی رفتارهای خود نمی كنند، مسئولیت های مالی و شغلی بزرگسالان، در نگاه اول نمی بایستی به سندرم كم آموزی كودكان ربطی داشته باشد، ولی نقش مهمی را در دادن پیام های مربوط به پذیرش مسئولیت در مدرسه دارد.
مدرسه، نظام و سازماندهی خاص دارد و اگر بچه ها به الگوی والدین خود بنگرند و طفره رفتن آنها را از كار و مسئولیتشان ببینند، سعی می كند نظام قانونمند مدرسه خود را در هم بشكنند. دكتر سیلویا ریم در بخش پایانی كتاب خود نحوه استفاده از مدل سه وجهی برای معكوس كردن سندرم كم آموزی بچه های تیزهوش را تشریح كرده است. این مدل برای كودكان سلطه طلب ناسازگار، كودكان سلطه طلب سازگار و كودكان وابسته سازگار و ناسازگار است.
مدلی سه وجهی، شامل شش مرحله است كه از پنج مرحله اول آن می توان برای تمام بچه های ناموفق استفاده كرد، در مرحله ششم كودكان ناموفق را به سه دسته تقسیم می كنند. شما برای موفق شدن در اجرای این مدل،باید صبر و پشتكار داشته باشید. متوسط زمان معكوس كردن روند عدم موفقیت كودكان ناموفق، شش ماه بود. طول این مدت، به میزان حاد بودن مشكل، سن كودك و مهم تر از همه ثبات و پشتكار والدین و معلمان بستگی دارد. در مورد بچه های بسیار كوچك، این كار فقط چند ماه طول می كشد، اما دانش آموزان دبیرستانی حداقل به یك سال تحصیلی كامل نیاز دارند. انجام این فرآیند و برنامه در بچه های بزرگتر اغلب به خاطر فشار همسالان، كاری بسیار مشكل است.

نوع مطلب : مشاوره و روانشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 1390/02/18
پنجشنبه 1397/09/15 03:52 ق.ظ

Cheers! Plenty of forum posts!

cialis tablets ou trouver cialis sur le net cialis kaufen bankberweisung 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis cuantos mg hay online cialis tesco price cialis cialis side effects cialis uk next day cialis generic tadalafil buy
چهارشنبه 1397/09/14 10:28 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
buy name brand cialis on line ou trouver cialis sur le net cialis for sale in europa cialis online nederland cialis patent expiration prescription doctor cialis achat cialis en itali cialis online deutschland buy cialis uk no prescription cialis prezzo in linea basso
سه شنبه 1397/09/13 11:00 ب.ظ

Wow quite a lot of wonderful advice.
free generic cialis where do you buy cialis cialis kaufen bankberweisung cialis online cialis for sale cost of cialis cvs click now cialis from canada we use it 50 mg cialis dose cialis ahumada order generic cialis online
سه شنبه 1397/09/13 12:05 ب.ظ

You said that adequately.
cialis dosage recommendations side effects of cialis click here cialis daily uk the best site cialis tablets we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly wow look it cialis mexico price cialis per pill buy cheap cialis in uk cialis tadalafil
یکشنبه 1397/09/11 10:56 ق.ظ

With thanks, I enjoy it.
how to purchase cialis on line buy cialis uk no prescription best generic drugs cialis cialis online napol cialis uk next day viagra or cialis deutschland cialis online cialis generique cialis pills boards cialis 20mg preis cf
شنبه 1397/09/10 10:53 ق.ظ

Thank you. An abundance of knowledge.

cialis 5 mg para diabeticos cialis super acti trusted tabled cialis softabs where to buy cialis in ontario only now cialis for sale in us cialis great britain only best offers cialis use acquistare cialis internet pastillas cialis y alcoho comprar cialis 10 espa241a
جمعه 1397/09/9 11:35 ب.ظ

Regards! Numerous content!

prix cialis once a da cialis with 2 days delivery prices on cialis 10 mg deutschland cialis online achat cialis en itali cialis price in bangalore cialis dose 30mg cialis 50 mg soft tab cialis canada on line fast cialis online
پنجشنبه 1397/09/8 01:10 ب.ظ

Many thanks, Quite a lot of info!

tadalafil tablets cialis per paypa cialis vs viagra cialis billig cipla cialis online cialis online holland cialis professional yohimbe what is cialis non 5 mg cialis generici cialis side effects dangers
چهارشنبه 1397/09/7 12:28 ب.ظ

Appreciate it, Ample stuff.

cialis prezzo al pubblico buy generic cialis sublingual cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis billig where do you buy cialis order cialis from india cialis qualitat enter site very cheap cialis can i take cialis and ecstasy
چهارشنبه 1397/09/7 12:22 ق.ظ

Seriously tons of beneficial facts!
purchasing cialis on the internet cialis 5mg prix cialis authentique suisse cialis daily cialis 10mg prix pharmaci cialis tadalafil rx cialis para comprar cialis sans ordonnance cialis therapie cialis generique 5 mg
چهارشنبه 1397/07/18 11:36 ب.ظ

Truly quite a lot of very good material!
levitra 20mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg buy generic levitra buy levitra online buy levitra 20 mg generic levitra vardenafil buy levitra online vardenafil
شنبه 1397/07/7 06:40 ب.ظ

With thanks. I appreciate it.
when will generic cialis be available generic cialis 20mg tablets tadalafil 10 mg cialis bula wow cialis tadalafil 100mg cialis professional from usa we use it 50 mg cialis dose cialis generika cialis ahumada cialis generico online
جمعه 1397/07/6 06:17 ب.ظ

Lovely write ups, Cheers!
cialis in sconto generic low dose cialis we use it cialis online store we choice cialis pfizer india generic for cialis we choice cialis uk cialis uk generico cialis mexico buy brand cialis cheap achat cialis en itali
شنبه 1397/06/31 01:39 ب.ظ

Amazing posts. Many thanks.
rx from canada drugs for sale canadian pharmacy king online canadian discount pharmacies canada viagra discount canadian pharmacies canadian online pharmacies reviews canada medication canada pharmaceuticals online online pharmacies in usa
چهارشنبه 1397/06/28 03:49 ب.ظ

You stated it very well!
cialis for sale in europa cialis savings card opinioni cialis generico legalidad de comprar cialis cialis price in bangalore cialis uk next day weblink price cialis price cialis best generic for cialis cialis dosage recommendations
جمعه 1397/06/23 05:31 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
cialis free trial cialis with 2 days delivery cialis canada cialis for bph cialis from canada how to purchase cialis on line bulk cialis canadian cialis price cialis per pill precios cialis peru
سه شنبه 1397/06/13 04:32 ب.ظ

Excellent facts. Regards.
northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals for usa sales canada pharmacies how safe are canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals for usa sales canadian rx canadian pharmaceuticals reviews canadian rxlist how safe are canadian online pharmacies drugstore online reviews
سه شنبه 1397/06/13 02:12 ق.ظ

Great facts. Thanks a lot!
viagra on prescription where can i buy viagra from buy viagra legally viagra online usa buy real viagra buy cheap viagra online usa cheap viagra online viagra usa pharmacy online purchase of viagra generic viagra online uk
دوشنبه 1397/06/12 06:37 ب.ظ

Reliable facts. Thanks.
tadalafilo cialis patentablauf in deutschland tadalafil 20mg safe dosage for cialis buy cialis uk no prescription cialis para que sirve cialis kamagra levitra only best offers cialis use buy cheap cialis in uk cialis professional yohimbe
سه شنبه 1397/05/23 02:29 ق.ظ

Very good info. Appreciate it.
buy viagra on line viagra on prescription buy cheap viagra online next day delivery where to purchase viagra online viagra online prescription cheap viagra online uk buy canadian viagra online where buy viagra uk buy original viagra online how to get viagra free
دوشنبه 1397/03/7 01:29 ق.ظ

Whoa loads of fantastic material.
cialis per paypa cialis patent expiration cialis en 24 hora cialis for sale in europa buy cialis online cheapest prescription doctor cialis can i take cialis and ecstasy cialis prezzo al pubblico rx cialis para comprar cipla cialis online
پنجشنبه 1397/02/20 02:31 ق.ظ

Really all kinds of terrific information.
cialis cipla best buy cialis daily new zealand buy cialis online legal generic cialis at walmart cialis en 24 hora cialis 20 mg best price we choice cialis uk ou trouver cialis sur le net effetti del cialis cialis generico in farmacia
جمعه 1397/02/7 06:00 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis for sale cialis alternative comprar cialis navarr buy brand cialis cheap we choice cialis pfizer india cialis dosage amounts cialis sale online viagra vs cialis vs levitra cialis arginine interactio cialis without a doctor's prescription
سه شنبه 1397/02/4 01:06 ق.ظ

Good advice. Thanks a lot!
generic viagra buy online viagra online no prescriptions buy viagra online cheap where can i buy a viagra get viagra no prescription where can you buy viagra buy viagra pharmacy buy genuine viagra online buy viagra pharmacy viagra or sildenafil
جمعه 1397/01/3 12:44 ب.ظ

With thanks. A lot of forum posts!

buy cialis online generic cialis in vietnam tarif cialis france generic cialis at the pharmacy canadian drugs generic cialis we like it cialis soft gel cialis side effects we use it 50 mg cialis dose cialis daily cialis 100 mg 30 tablet
یکشنبه 1396/12/27 08:05 ب.ظ

Incredible a lot of excellent material!
ou acheter du cialis pas cher cialis alternative cialis with 2 days delivery acheter du cialis a geneve tadalafil 10 mg cialis rezeptfrei sterreich miglior cialis generico cialis for bph where cheapest cialis buy cialis online legal
پنجشنبه 1396/09/16 11:23 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really pleasant post on building up
new web site.
شنبه 1396/06/18 10:47 ق.ظ
There is certainly a lot to know about this topic.
I like all the points you've made.
دوشنبه 1396/05/16 05:39 ق.ظ
Hello There. I found your blog the usage of msn. This is an extremely smartly written article.
I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
for the post. I will definitely comeback.
شنبه 1396/05/14 10:53 ق.ظ
you are in reality a excellent webmaster. The site loading speed is amazing.
It sort of feels that you're doing any unique trick. Also, The contents are
masterpiece. you've done a wonderful activity on this topic!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی