تبلیغات
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان - درمان و بهبود اختلال خواندن و اختلال دیکته نویسی
 
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان

 

چند روش درمان و بهبود اختلال خواندن و اختلال دیکته نویسی

در توضیحات قبلی درباره کودکان دارای اختلال یادگیری مشکلات این کودکان ضعف در فرایند های روانی پایه عنوان شد.اکثر کودکانی که دارای اختلال خواندن و دیکته می باشند معمولا در مهارت های مربوط به دقت دیداری و شنیداری ،حافظه دیداری و شنیداری ،تمیز دیداری،توالی دیداری و شنیداری ،حساسیت شنیداری،ادراک فضایی مشکل دارند.البته موارد دیگری نیز وجود دارد که فراوانی کمتری دارند،اما نکته مهم این است که نوع این مشکلات و شدت آن در هر کودکی متمایز از دیگری می باشد که در پس از مرحله تشخیص برای مربی و درمانگر مشخص می شود.موارد فوق بیشتر بر اساس تجربه ی کاری در مرکز اختلالات یادگیری بدست آمده است و ممکن است کارشناسان این رشته موارد بیشتر و یا متفاوت تری عنوان نمایند

1- تمرینات تقویت دقت دیداری:

الف)تشخیص تفاوت بین دو تصویر مشابه که چندین اختلاف جزیی با هم دارند.

ب)مربی تصویری که شامل چندین شیی باشد(مانند شهر بازی،کلاس،فروشگاه)را به کودک نشان داده سپس تصویر را مخفی کرده و در مورد اشیاء ویا افراد موجود در تصویر از کودک می پرسد.این تمرین جهت تقویت حافظه دیداری نیز مفید می باشد.

ج) متنی را از کتاب درسی انتخاب کرده و با اشتباهات جزیی می نویسیم(مثل اضافه یا کم کردن دندانه،سرکش،نقطه ،نوشتن حروف هم صدا با شکلی دیگر،انداختن حروف،جابجا کردن حروف در کلمه و ... البته سعی شود این تغیرات به نحوی باشد که کودک با دیدن هر کلمه آنرا تشخیص دهد)سپس از کودک می خواهیم که متن را بخواند و اشتباهات آنرا تصحیح نماید.

د)جدا کردن دو مخلوط با دانه های ریز مانند:مخلوط برنج ،گندم،عدس و ... .

2- تمرینات تقویت دقت و حساسیت شنیداری:

الف) تشخیص وبیان کلماتی که توسط مربی به حالت نجوا یا به آرامی بیان می شود.

ب)تشخیص حروف ابتدا و انتهای کلمات بیان شده

ج)تشخیص جهت صداها

د)چندین قوطی کوچک به صورت جفت (دو تایی )حاوی موادی مانند شن،سنگریزه،نخود،عدس و ... تهیه کرده یکی را انتخاب می کنیم آن را تکان داده تا کودک صدای آنرا شنیده،سپس از او می خواهیم قوطیی را که صدای شبیه به آنرا دارد پیدا کند.

3- تمرینات تقویت حافظه دیداری:

الف)دفترچه ای شامل تصاویر مختلف تهیه می کنیم که در صفحا ت آن از دو تصویر تا هشت تصویر موجود باشد.به عبارتی دو صفحه اول دو شامل دو تصویر و بعد از آن صفحات را به دسته های چهارتایی تقسیم کرده که هر چهار صفحه به تعداد برابری تصویر داشته باشد.مثلا چهار صفحه ی اول شامل سه تصویر متفاوت، چهار صفحه ی دوم شامل چهارتصویر متفاوت و به همین نحو تا هشت تصویر ادامه می دهیم. چون کودکان تا 2+6 کاراکتر را می توانند در حافظه نگه دارند ما نیز تا هشت تصویر در نظر می گیریم.(بر اساس تجربیات بیشتر کودکان LD در صورت تمرین می توانند پنج تا شش تصویر را به حافظه بسپارند)از دو تصویر شروع کرده صفحه مورد نظر را به مدت ده ثانیه مقابل چشمان کودک گرفته از او می خواهیم به دقت به تصاویر نگاه کند.سپس دفترچه را بسته پس از سه الی پنج ثانیه از کودک می خواهیم تصاویری را که دیده است به ترتیب بگوید.زمانی که مطمئن شدیم تعداد مشخصی را به خوبی به حافظه می سپارد،صفحات با تعداد بیشتر تصاویر را انتحان می کنیم.

تمرین فوق را با اعداد،حروف،کلمات و اشیاء نیز می توان انجام داد.که در این بین تمرین با کارت کلمات بسیار مفید می باشد.بهتر است کلمات مهم هر درس که کودک خوانده است را انتخاب کنیم.

4- تقویت حافظه شنیداری:

الف)لیستی از چندین عدد در دسته های دو تا هشت تایی (ترجیحاً یک رقمی) تهیه می کنیم.از دو یا سه عدد شروع می کنیم با فاصله یک ثانیه اعداد را خوانده و از کودک می خواهیم بعد از ما آن سه عدد را بگوید( برای مثال 2-7-4) زمانی که مطمئن شدیم که کودک تعداد مشخصی را می تواند به حافظه بسپارد می توانیم دسته ای با یک عدد بیشتر امتحان کنیم.این تمرین را میتوان به صورت روزانه یا با فاصله زمانی بیشتر هر جلسه به مدت چند دقیقه انجام داد.(حالت مستقیم)

نکته مهم:در هنگام تمرین کودک نباید لب های مربی را ببیند.

این تمرین را بهتر است به صورت معکوس هم انجام دهیم،به این ترتیب که مربی اعداد را بیان می کند واز کودک خواسته شود که برعکس آن اعداد(از آخر به اول) را بگوید.(حالت معکوس)

ب) در تمرین مشابه به جای اعداد می توان از حروف،کلمات و عبارات هم استفاده نمود.

ج) حفظ کردن اشعار وسرود هایی که در کلاس یا منزل خوانده می شود.

تمرینات دیگر را در روز های آتی در همین پست قرار میدم. اگر در مورد مطالب عنوان شده نظرخاصی دارید لطفامرقوم بفرمایید شاید که موجب بهتر شدن مطالب در پست های بعدی بشه.

 

نوع مطلب : اختلالات یادگیری، 
برچسب ها :
چهارشنبه 1388/08/27 :: نویسنده : سعدی عبدالملکی


درباره وبلاگ

دانش آموخته دانشگاه تهران - مربی و مشاوردر حوزه کودکان دارای اختلالات یادگیری و رفتاری
مدیر وبلاگ : سعدی عبدالملکی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :