تبلیغات
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان - اتیسم
اختلالات یادگیری و رفتاری کودکان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دانش آموخته دانشگاه تهران - مربی و مشاوردر حوزه کودکان دارای اختلالات یادگیری و رفتاری

مدیر وبلاگ :سعدی عبدالملکی

اتیسم

در این قسمت در مورد تعریف اتیسم،علت،علائم،میزان شیوع و تشخیص آن مطالبی ارائه شده است.

اتیسم چیست ؟

اتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر طبیعی مشخص می شود .به عبارتی اتیسم اختلالی در مغز است که باعث می‌شود پردازش اطلاعات در مغز به خوبی انجام نشده و کودک در تعامل و ارتباط خود با دیگران دچار مشکل شود. این بیماری اولین بار در سال۱۹۴۳ نامگذاری شد و هنوز پزشکان پیشرفت‌های بسیار کمی نسبت به آن موقع کرده‌اند.


           

 علایم این اختلال در سه سال اول زندگی بروز می کند . علت اصلی اختلال ناشناخته است و در پسران شایعتر از دختران است . وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و تحصیلات والدین نقشی در بروز اتیسم ندارد . این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارتهای ارتباطی تاثیر می گذارد . کودکان و بزرگسالان مبتلا به اتیسم در ارتباط کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی مشکل دارند . این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد. در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری وجود دارد . در این افراد حرکات تکراری (دست زدن ، پریدن) ویا مقاومت در مقابل تغییر دیده می شود و ممکن است در حواس بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی نیز حساسیتهای غیر معمول نشان دهند . هسته مرکزی مشکل در اتیسم ، اختلال در ایجاد ارتباط است .

پنجاه درصد کودکان اتیستیک قادر نیستند از زبان خود به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند . عدم بکار بردن ضمیر "من" از ویژگیهای کلامی این کودکان است . از مسایل دیگر تکلمی تکرار کلمات وجملات اطرافیان است.

 

علت بوجود آمدن اتیسم

اتیسم نوعی اختلال مغزی مقارن با تولد است كه بر نحوه ی استفاده ی مغز بر اطلاعات تاثیر می گذارد.علت اصلی اتیسم هنوز شناخته نشده است.برخی پژوهش ها چنین نشان می دهند كه اتیسم نوعی مشكل فیزیكی است كه بر قسمت هایی از مغز كه به فرایند زبان و اطلاعات ناشی از حواس پنج گانه می پردازد تاثیر می گذارد.ممكن است علت آن عدم تعادل برخی عناصر شیمیایی در مغز باشد. در سالهای اخیر تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته است . تحقیقات تاکید زیادی بر منشا زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد .در برخی موارد نیز عوامل ژنتیكی تاثیر گذار بوده اند. در بسیاری از خانواده ها سابقه اتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است که مسائل مربوط به ژنتیک و ایمن شناسی در بحث سبب شناسی مطرح می گردد. تا بحال ژن خاصی که مربوط به اتیسم باشد شناخته نشده است و پژوهشگران در مورد نقش ژنتیک در علت شناسی اتیسم اختلاف نظر دارند اما عده ای از آنها ترکیب چندین ژن را بعنوان علت اختلال مطرح می کنند . چندین نظریه در باره اتیسم مطرح شده که هیچ یک به طور دقیق اثبات نشده است .خلاصه اینكه اتیسم در حقیقت نتیجه ی تركیب چندین عامل مختلف است .

"اما چیزی كه بطور قطع می توان بر آن صحه گذاشت، این است كه هیچ گونه عامل محیطی باعث بوجود آمدن آن نمی شود."

به نقل از(( www.autismiran.com

اما تحقیقات زیادی در مورد رابطه ژن‌ها و تاثیر مواد سمی محیطی مانند فلزات سنگین( سرب، جیوه و...) روی آنها و ابتلا به اتیسم انجام شده‌است. بر اساس این تحقیقات می‌توان گفت این مواد سمی تاثیر مخربی روی ژن‌ها دارند و نمی‌توانند پروتئین‌های خاص مورد نیاز را تولید کرده و در نتیجه به مغز آسیب می‌رسد. حتی مواد نگهدارنده‌ای که به مواد  اضافه می‌شوند هم ممکن در این زمینه موثر باشند.

همچنین تحقیقات اخیر نشان می دهد، کودکانی که وزنشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی است و یا زودتر از موعد متولد می شوند، بیشتر از دیگر هم سن و سالان خود درمعرض ابتلا به اوتیسم قرار دارند.

علائم اتیسم

علائم و نشانه های اُتیسم ممكن است در زمان نوزادی بروز كنند و شاید هم این اتفاق نیافتد ولی نشانه های این بیماری حتماً بین 24 ماهگی الی 6 سالگی خود را نشان خواهند داد . نخستین علائم آن را حتی از مدت‌ها قبل یعنی زمانی که کودک نوزادی شیرخوار است هم می‌توان تا حدودی مشاهده کرد چون این کودکان بر خلاف سایر بچه‌ها هنگام شیر خوردن به چشمان و صورت مادرشان نگاه نمی‌کنند و به عبارتی تمایلی به برقراری تماس چشمی ندارند. با این حال چون نوزادان در ۴۵ روز اول بیشتر ساعات خود را خواب هستند، در صورت ابتلا به اتیسم مشهود نخواهد بود.

 به‌طور کلی اتیسم دارای سه گروه علامت است. مبتلایان به اتیسم در تعاملات خود دچار مشکل می‌شوند، در برقراری ارتباط کلامی خوب و مناسب با دیگران ناتوان هستند و رفتارهای کلیشه‌ای در آنها دیده می‌شود. بچه‌های مبتلا به اتیسم برخلاف بچه‌های دیگر که در مرحله پیش زبانی چیزهای جالب را با انگشت اشاره خود نشان می‌دهند چنین کاری نمی‌کنند. این بچه‌ها به جلب توجه دیگران اهمیتی نمی‌دهند. کودکان اتیسم رفتارها و روابط هیجانی بین افراد را به خوبی درک نمی‌کنند، به‌طور مثال بی‌علت می‌خندد و بدون اینکه با موضوع خنده‌داری روبه‌رو شده باشند هیجان‌زدگی خود را به شکل خاصی بروز می‌دهند و هنگام

خوشحالی حرکتی شبیه بال زدن نشان می‌دهند، بالا و پایین می‌پرند و یا بر خود می‌لرزند.

 دررفتارهای کلیشه‌ای مثلا دست‌ها را جلوی چشم‌هایشان تکان می‌دهند و به آن نگاه می‌کنند. انگشتانشان را در هم می‌پیچانند و یا به آن حالت‌های خاصی می‌دهند و تا مدتی در آن وضعیت باقی می‌مانند. مدام از گوشه‌چشم نگاه می‌کنندو یا چشمشان را تنگ کرده و به نور خیره می‌شوند. آدم‌ها را بو می‌کنند،  را قبل از خوردن می‌بویند. دور خودشان می‌چرخند و به اشیا چرخان خیره می‌شوند و از این امر ذوق می‌کنند. اسباب بازی‌ها را به صورت قطار دنبال هم می‌چینند و شیوه بازی کردن آنها با اسباب بازی‌هایشان مانند سایر بچه‌ها نیست. دست‌هایشان را روی گوش‌هایشان می‌گذارند به گونه‌ای که گاه مردم گمان می‌کنند، به خاطر شنیدن صدای خاصی این عمل را انجام می‌دهد، در حالی‌که تجربه نشان می‌دهند این کار آنها در واقع نوعی واکنش در زمان هیجان است. دوست دارند اشیایی مانند تسبیح را جلوی چشم‌هایشان تکان دهند و یا شیئی را پرت کنند و سپس به قل خوردن آن نگاه می‌کنند. آنها معمولا خانه را به هم می‌ریزند اما برخی از آنها هم برعکس وسواس عجیبی در نظم و ترتیب دارند.

هنگام ناراحتی گریه می‌کنند و جیغ می‌کشند، البته موضوع ناراحتی آنها شاید برای ما قابل درک نباشد. این کودکان نسبت به هرچیزی که خلاف میلشان باشد واکنش شدیدی نشان می‌دهند و جیغ می‌کشند.

این بچه‌ها اغلب حرف نمی‌زنند و هنگامی که صحبت می‌کنند، کلمات دیگران را طوطی‌وار تکرار می‌کنند. بچه‌های عادی از ۳ تا ۴ ماهگی شروع به صدا درآوردن و غان و غون می‌کنند و در حدود ۱۱ ماهگی کلمات را می‌فهمند و کم کم شروع به ادا کردن آنها می‌کنند، در حالی که این روند در این کودکان اتیسم بسیار به کندی اتفاق می‌افتد. برخی از این بچه‌ها حتی تا سن ۷ تا ۸ سالگی و یا تا آخر عمر هم حرف نمی‌زنند.

بطور معمول افراد مبتلا به اتیسم حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است ، نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . درموقعیت های کاملا متفاوت رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.

بطور معمول افراد مبتلا به اتیسم حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است ، نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . درموقعیت های کاملا متفاوت رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.

طور معمول افراد مبتلا به اتیسم حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است ، نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . درموقعیت های کاملا متفاوت رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.


 

اصرار به یکسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند-

-  مشکلات شدید تکلمی دارند

-  در بیان نیازها مشکل دارند و بجای استفاده از کلمات از اشارات و حرکات استفاده می کنند

-  کلمات و جملات دیگران را تکرار می کنند.

-  خنده وگریه بی دلیل داشته و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.
-  قشقرق به پا می کنند و برای دلائلی که برای دیگران آشکار نیست شدیدا پریشان می شوند

-  قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند

-  دوست ندارند د رآغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند

-  تماس چشمی ندارند یا تماس آنها اندک است

-  به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند

-  با اسباب بازی درست بازی نمی کنند

-  چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند

-  احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند

-  از خطرات نمی ترسند

-  پر تحرک یا کم تحرک هستند

-  نسبت به اطرافیان واکنش عاطفی نشان نمی دهند

-  به صحبتها ویا صداها پاسخ نمی دهند بطوریکه بنظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است

-  70 در صد کودکان اتیسم ناتوانی هوشی دارند

-  در برخی از کودکان اتیستیک تواناییهای خاص وجود دارد 

میزان شیوع اتیسم

و از هر یك هزار كودك متولد شده ،یك یادو كودك به آن مبتلا هستند.  با این فرض اگر جمعیت شهر تهران را ده میلیون نفردر نظر بگیریم، بنا بر این حدودا بیست هزار نفر مبتلا به اتیسم در این شهر وجود دارد. نحوه ی توزیع بیماری اتیسم در سراسر جهان در همه ی نژادها ،ملیت ها و طبقات اجتماعی گوناگون یكسان است.البته باید افزود كه از هر پنج نفر مبتلا به این بیماری چهار نفر مذكر هستند. میعنی نسبت اتیسم در پسرها 3 تا 4برابربیشتر از دخترهاست.

 "البته بعضی از روانشناسان معتقدند شیوع اتیسم در خانواده های مرفه بیشتر است. "

روش‌ تشخیص اتیسم

اتیسم با روش های تشخیصی مدرن مانند:سی تی اسکن،‌ام آر آی، نوار مغزی و غیره قابل تشخیص نیست و فقط با مشاهده و تشخیص بالینی می‌توان به وجود آن پی برد.

یك دكتر متخصص بایستی یك سری سئوالات مشخص و دقیقی در رابطه با چگونگی رشد جسمی و ذهنی كودك تهیه كرده و جواب آنها را از طریق والدین و مشاهدات دقیق بدست آورد

انجمن ملی پرورش و سلامت كودكان در آمریكا این پنج سئوال اولیه را برای یك معاینه از كودك اُتیستیك تهیه كرده است

الف)آیا كودك شما تا قبل از 12 ماهگی صدا سازی و نجوا داشته است ؟
ب ) تا قبل از 12 ماهگی آیا كودك شما از اشاره ، اَداها و یا گرفتن دست دیگران و همینطور بای بای كردن استفاده كرده است ؟

پ )آیا كودك شما تا قبل از 16 ماهگی از كلمات تنها استفاده كرده است ؟
ت ) آیا كودك تا قبل از 24 ماهگی از تركیب دو كلمه استفاده كرده است ؟
ج ) آیا كودك هیچ كدام از مهارتهای كلامی و اجتماعی خود را از دست داده است ؟
در صورت جواب منفی به چهار سئوال اول و جواب مثبت به سئوال آخر احتمال وجود اُتیسم در كودك داده می شود . البته برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی های بسیار دقیق و جامعی می باشد كه باید توسط افراد متخصص و آگاه صورت بگیرد .برای یك بررسی دقیق و كامل یك كودك مظنون به اُتیسم بایستی کودک توسط متخصص اطفال ، روانشناس ، مشاور آموزش و یاد گیری كودكان ، متخصص اعصاب ، متخصص گفتار درمانی و سایر متخصصین در زمینه اُتیسم معاینه شود .

 باورهای غلط درباره اتیسم :

1- کودکان مبتلا به اتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کنند

2- کودکان اتیستیک نبوغ دارند

3- کودکان مبتلا به اتیسم صحبت نمی کنند

4- کودکان اتیستیک قادر به نشان دادن محبت خود نیستند

5- اتیسم یک بیماری روانی است

6- منظور از پیشرفت این کودکان یعنی اینکه کاملا شفا یابند

7- کودکان مبتلا به اتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند

8- کودکان اتیستیک تماس جسمی محبت آمیز برقرار نمی کنند

ما می دانیم که این کودکان تحریکات حسی را به گونه ای متفاوت درک می کنند که موجب اشکال در ابراز محبت و برقراری ارتباط عاطفی درآنها می گردد . اما به هر حال این کودکان می توانند . در صورتیکه این کودکان را باور کنیم قادر به داد وستد عاطفی با آنها هستیم .

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 1388/05/24
شنبه 1397/10/22 03:32 ب.ظ
взять онлайн кредит
кредиты онлайн украина
кредит через интернет украина
кредит онлайн на карту без отказа
кредит на картку
شنبه 1397/10/22 03:28 ب.ظ
интернет кредит на карту
кредит на банковскую карту онлайн
оформить кредит онлайн на карту
кредит украина онлайн
онлайн кредиты
شنبه 1397/10/22 03:27 ب.ظ
кредит на карту онлайн
кредит срочно без отказа
кредит онлайн на карту круглосуточно украина
взять кредит онлайн на карту
кредиты
شنبه 1397/10/22 03:10 ب.ظ
кредит онлайн украина
кредит онлайн на карту
онлайн кредит украина
кредит без отказа
кредит без отказа онлайн
شنبه 1397/10/22 02:58 ب.ظ
кредиты онлайн украина
онлайн кредит на карту украина
кредит через интернет украина
кредит в интернете на карту
кредит взять онлайн
پنجشنبه 1397/09/15 03:53 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
cialis efficacit ou trouver cialis sur le net buying cialis overnight buying cialis overnight cialis e hiv cialis 5mg prix where to buy cialis in ontario cialis et insomni cialis name brand cheap click now buy cialis brand
چهارشنبه 1397/09/14 10:29 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
acquisto online cialis buy cialis online nz non 5 mg cialis generici cialis generic availability cialis prezzo di mercato buy cialis online nz cialis 30 day trial coupon cialis with 2 days delivery cialis 10mg prix pharmaci generic cialis pill online
سه شنبه 1397/09/13 11:01 ب.ظ

Incredible all kinds of excellent facts!
cialis canada on line only here cialis pills cialis 20 mg best price cialis for sale south africa when can i take another cialis tadalafilo cialis patent expiration fast cialis online cialis sicuro in linea cialis sans ordonnance
سه شنبه 1397/09/13 12:31 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of information!

generic cialis tadalafil cialis coupons cialis rckenschmerzen the best site cialis tablets pastillas cialis y alcoho buying cialis overnight cialis taglich cialis daily new zealand cialis generic tadalafil buy costo in farmacia cialis
یکشنبه 1397/09/11 10:57 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
cialis super acti non 5 mg cialis generici cialis for sale side effects for cialis generic cialis pill online cuanto cuesta cialis yaho buy online cialis 5mg acheter cialis kamagra cialis kaufen wo generic cialis 20mg tablets
جمعه 1397/09/9 11:36 ب.ظ

You expressed that very well.
we like it cialis price only best offers cialis use enter site very cheap cialis cialis ahumada canadian cialis link for you cialis price we choice free trial of cialis order cialis from india cialis venta a domicilio cialis generico online
جمعه 1397/09/9 12:32 ق.ظ

Really a good deal of wonderful material.
interactions for cialis cialis tablets australia sialis cost of cialis per pill cialis prezzo in linea basso cialis e hiv cialis generic availability canadian drugs generic cialis price cialis best cialis soft tabs for sale
چهارشنبه 1397/09/7 12:29 ب.ظ

You actually stated this well.
enter site 20 mg cialis cost cialis price thailand buy cialis cheap 10 mg buy online cialis 5mg tesco price cialis free generic cialis cialis cuantos mg hay cialis generika in deutschland kaufen discount cialis prices on cialis 10 mg
چهارشنبه 1397/09/7 12:24 ق.ظ

Factor certainly applied!!
cialis online purchase once a day cialis buy cialis sample pack opinioni cialis generico cialis y deporte ou acheter du cialis pas cher how do cialis pills work buying cialis overnight i recommend cialis generico cialis lilly tadalafi
چهارشنبه 1397/07/18 11:41 ب.ظ

Useful info. Kudos.
buy levitra generic buy levitra 10mg buy levitra levitra 10 mg prezzo buy levitra buy levitra online levitra 10 mg kopen levitra 20 mg levitra without a doctor prescription levitra generic
شنبه 1397/07/7 10:13 ب.ظ

Amazing plenty of good advice.
cialis professional yohimbe generic cialis pro only now cialis 20 mg viagra vs cialis online prescriptions cialis cialis prices cialis 5 mg funziona cialis 5 mg prix cialis once a da cialis 5 effetti collaterali
شنبه 1397/07/7 06:43 ب.ظ

You expressed it very well.
cialis daily reviews deutschland cialis online tarif cialis france viagra or cialis cialis sans ordonnance cialis mit grapefruitsaft tadalafil 10 mg cipla cialis online purchase once a day cialis cialis therapie
جمعه 1397/06/23 05:33 ب.ظ

Thanks a lot, Helpful information!
cialis prezzo in linea basso order a sample of cialis 5 mg cialis coupon printable cialis australia org low dose cialis blood pressure we use it cialis online store order a sample of cialis prices on cialis 10 mg tadalafil 5mg we recommend cialis best buy
پنجشنبه 1397/06/15 12:20 ق.ظ

Superb content. Appreciate it!
buying cialis on internet we like it cialis soft gel cialis patent expiration buying cialis in colombia walgreens price for cialis buy cialis online nz cipla cialis online cialis without a doctor's prescription we like it safe cheap cialis order a sample of cialis
سه شنبه 1397/06/13 04:35 ب.ظ

Useful posts. With thanks.
aarp recommended canadian pharmacies drugs for sale deep web good canadian online pharmacies drugstore online shopping reviews canadian pharmacy world prescription drugs without prior prescription trust pharmacy canada trust pharmacy of canada best canadian pharmacies online canada pharmaceuticals online
سه شنبه 1397/06/13 02:13 ق.ظ

Many thanks, A lot of advice.

viagra online purchase pharmacy viagra online get online prescription for viagra viagra professional viagra pharmacy viagra online pharmacy viagra buy viagra online prescription sildenafil without prescription uk buy viagra overnight delivery is it legal to buy viagra online sildenafil
دوشنبه 1397/06/12 12:04 ق.ظ

Wow all kinds of good advice.
does cialis cause gout tadalafil tablets cialis dose 30mg cialis australia org venta de cialis canada online prescriptions cialis tadalafilo estudios de cialis genricos generic cialis levitra we choice cialis uk
یکشنبه 1397/06/11 11:30 ق.ظ

Wonderful knowledge. Many thanks.
free cialis calis when will generic cialis be available when can i take another cialis cialis daily reviews buying brand cialis online cialis prices best generic drugs cialis cialis sale online cialis e hiv
سه شنبه 1397/05/23 02:29 ق.ظ

Helpful forum posts. Many thanks!
cheapest viagra online viagra professional viagra alternative where can i buy viagra pills where can i get viagra online online pharmacy viagra pharmacy online find viagra online cheap generic viagra pills online buying viagra
یکشنبه 1397/05/21 07:46 ب.ظ

Useful stuff. With thanks.
only here cialis pills preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg effetti collateral tadalafil 10 mg tadalafil 20mg cialis generico online how does cialis work where do you buy cialis cialis kaufen preis cialis 20mg schweiz
شنبه 1397/02/22 02:20 ق.ظ
микрокредит круглосуточно
займ срочно без отказа на карту
деньги в долг украина на карту
срочно кредит на карту украина
займы на карту срочно без отказа
кредит онлайн срочно на карту
кредит онлайн на карту украина без отказа
پنجشنبه 1397/02/20 02:33 ق.ظ

Truly plenty of valuable advice!
look here cialis cheap canada usa cialis online cialis side effects buy cialis uk no prescription cilas enter site natural cialis acquisto online cialis buy original cialis callus price cialis best
سه شنبه 1397/02/11 12:03 ب.ظ
esonstyle фитнес резинки
купить фитнес резинку цена одесса
резинка для фитнеса купить киев позняки
купить резинку для фитнеса украина
резинки для фітнесу
جمعه 1397/02/7 06:01 ب.ظ

Cheers! Good stuff!
bulk cialis acheter cialis kamagra cipla cialis online tadalafil 20 mg viagra vs cialis 200 cialis coupon comprar cialis 10 espa241a order a sample of cialis cialis 20mg prix en pharmacie order generic cialis online
سه شنبه 1397/02/4 01:10 ق.ظ

Many thanks. I enjoy it.
buy viagra uk next day delivery buying viagra uk buy sildenafil citrate online generic sildenafil where can i buy viagra uk buy sildenafil viagra how can i get viagra uk order online viagra where yo buy viagra buy viagra india
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی